ده کشته و زخمی حاصل آتش سوزی در پالایشگاه نفت

تاریخ خبر: 1396/8/7

بنا بر اخبار رسیده دقایقی پیش و به دنبال انفجاری که در یکی از بخش های پالایشگاه نفت تهران رخ داد، متأسفانه 6 نفر از کارگران این مجموعه در دم جان خود را از دست دادند. حداقل 3 کارگر دیگر نیز به شدت آسیب دیده اند که عملیات درمانی و مراقبت های ویژه برای آنها آغاز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران بعد از ظهر جمعه دچار حریق شد؛ آتشی که خیلی زود خسارت های مادی و جانی آن مشخص شد و بر اساس اخبار رسیده دست کم جان هفت تن از هموطنانمان را گرفت.

مسئول واحد آتش نشانی شهرداری باقرشهر در این خصوص گفت: حدود ساعت ۱۶ وقوع آتش سوزی در یکی از واحدهای پالایشگاه نفت تهران به آتش نشانی باقرشهر اعلام شد.

ابوالفضل رضایی ادامه داد: به محض این که زنگ وقوع حریق در این واحد آتش نشانی به صدا درآمد و آتش نشانان در حال خروج برای خاموش کردن حریق بودند، تماسی از پالایشگاه نفت گرفته و از اطفای حریق خبر داده شد.

وی گفت: در میان افراد حاضر در محل، در اثر این حادثه ۱۰ تن کشته و زخمی شدند که هویت ۲ تن از کشته شدگان مشخص شده و ساکن باقرشهر بودند.

به گزارش مهر، علت اولیه این آتش سوزی نشتی مواد آتش زا در یکی از واحدهای تقطیر اعلام شده است، اما هنوز هیچ منبع رسمی این علت را تإیید نکرده و علت دقیق پس از بررسی کارشناسان اعلام خواهد شد.

بنا بر اخبار رسیده، گویا بیشتر مجروحان و فوت شدگان حادثه امروز از کارگران فصلی (اورحال) استان ایلام (ساکن باقرشهر) بخش تعمیرات و نگهداری بودند که فصلی به کار در پالایشگاه مشغول بودند.

یکی از شاهدان عینی که از نزدیک در محل حادثه حضور داشته است، در گفت وگو با خبرنگار «باقرشهرخبر» اظهار داشت: متأسفانه تعداد زیادی از مجروحان و کشته شدگان در زمان حادثه بالای برج (برج تقطیر) بوده اند و متأسفانه حادثه به قدری سریع رخ داد که اجازه عکس العمل بموقع را از بسیاری از افراد گرفت و متأسفانه باعث سوختگی کامل آن ها شد.

یکی از مجروحان هم برای نجات از سوختگی خود را به پایین برج پرت کرد که حال بسیار وخیمی دارد.

منابع غیر رسمی نام قربانیان این حادثه را به شرح زیر اعلام کردند:
سجاد دارابی
پوریا دارابی
محسن دارابی
افشار میرزایی
کاظم امیری
نعمت کوخایی

جمالی پور، فرماندار شهر ری با اعلام ساعت 16 برای زمان آتش سوزی به رسانه ها گفت: تعداد دقیق کشته شدگان حادثه 6 تن بود و 2 تن دیگر نیز مجروح شدند که 2 مصدوم حداقل 40 درصد سوختگی دارند.

جمالی پور ادامه داد: حادثه زمانی رخ داد که کارگران و مهندسان در حال تعمیر بخشی از پالایشگاه بودند و نفت به محل تعمیر نشت کرد.

وی تأکید کرد: حادثه خسارت مالی چندانی نداشته است و کارشناسان در حال بررسی علت دقیق حادثه هستند.
بنا بر اخبار رسیده، علت این حادثه نَشت در واحد «آیزوماکس» بوده؛ واحد آیزوماکس توسط پیمانکار به مرحله اورحال رسیده است.

هدایت الله جمالی پور، فرماندار ویژه ری و علیرضا صادق آبادی، معاون وزیر نفت برای ارزیابی وضعیت حادثه و تشکیل کمیته بررسی هم اکنون در پالایشگاه هستند.

جواد نوروزي و علي نظر جليليان، دو نفری هستند که با درصد سوختگي بالا، هم اکنون در بيمارستان بستري هستند و به گفته یکی از همکاران آن ها، حال مساعد و مناسبی ندارند.

کولیوند رئیس اورژانس در مورد مجروحین حادثه گفت: درصد سوختگی مصدومان 90 درصد است و شرایط آنها بسیار حاد است. کار درمانی روی آنها با دقت در حال انجام است.

رئیس روابط عمومی پالایشگاه نفت تهران در رابطه با جزئیات این حادثه گفت: آتش به طور کامل مهار شده و کمیته بحران بررسی دلایل وقوع این حادثه تشکیل شده که تا ساعاتی دیگر اطلاع‌رسانی کامل‌تری انجام می‌شود.

وی افزود: شناسایی اجساد آغاز شده و اسامی منتشره در فضای مجازی درخصوص کشته‌شدگان این حادثه را تأیید نمی‌کنیم. حادثه به قدری سریع و در چند ثانیه اتفاق افتاد که امکان واکنش سریع کارکنان را گرفت.

علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی پس از وقوع این حادثه ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های حادثه دیده گفت دستور بررسی فوری و دقیق چگونگی بروز حادثه و همچنین کمک به مجروحان داده شده است.

گفتنی است، پالایشگاه نفت تهران در جاده قدیم قم و نرسیده به باقرشهر واقع شده است و بابایی مدیرعامل پیشین این پالایشگاه هفته گذشته به عنوان معاون و قائم مقام مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی معرفی شد.