243 ساختمان پرخطر در حد پلاسکو

تاریخ خبر: 1396/10/3

مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به اینکه حداقل 243 ساختمان بسیار پرخطر در تهران وجود دارد، گفت: اگر ساختمان پلاسکو را به عنوان مقیاس خطر پذیری قرار دهیم، وضعیت ایمنی بخشی از این تعداد ساختمان در حد پلاسکو، برخی کمتر و برخی نیز حتی بیشتر است.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری 125 به نقل از پایگاه خبری شهرنوشت، مهدی داوری دولت آبادی اظهار کرد: هرچه حجم مواد قابل اشتعال، سرعت اشتعال پذیرى و جمعیت حاضر در یک ساختمان بیشتر و راه هاى فرار مردم نامناسب تر از نظر مبحث سوم مقررات ملى باشد، خطر پذیری آن ساختمان نیز بیشتر خواهد بود.
وی افزود: بر اساس بازدیدهای کارشناسان سازمان آتش نشانی در سطوح مختلف از ساختمان هایی که امکان ورود به آن ها امکان پذیر بود، 243 ساختمان بسیار پرخطر، 3 هزار ساختمان پر خطر و بسیار پرخطر و 7 هزار ساختمان پرخطر در تهران شناسایی شده است.
مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه تعداد ساختمان های فاقد تمهیدات ایمنی لازم در تهران بسیار زیاد است، تصریح کرد: در مورد تعداد ساختمان های نا ایمن شهر اعداد مختلفی وجود دارد اما اگر بخواهیم تمام فاکتورهای ایمنی را لحاظ کنیم، بیش از 90 درصد ساختمان های تهران ایمنی لازم را ندارند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از مولفه های مهمی که به تازگی در ساختمان های تازه تاسیس لحاظ نمی شود، این است که به دلیل وجود تیرها و كابل هاى برق، درخت یا سازه هایى كه به تازگی برای زیبایی در سر درب یا نماى ساختمان هاى مختلف به ویژه تجارى ساخته می شود، مانعی برای استقرار نردبان آتش نشانی است و هنگام آتش سوزی در آن ها عملا با وجود پنجره ها، دسترسی بالابرهاى نجات وجود ندارد و ریسك خطر تلفات انسانى را به طور چشمگیری افزایش می دهد.
داوری ادامه داد: این بناها نیز جزء ساختمان های پرخطر هستند که اگر چه بیش از 5 یا 7 طبقه نیستند یا ممکن است از بار اشتعال كمترى برخوردار باشند، اما در صورت آتش سوزی دسترسی به طبقات از طریق نردبان آتش نشانی وجود ندارد.
مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نسبت به مواد پلیمری جدید نیز هشدار داد و تصریح کرد: براى تولید لوازم و مبلمان خانگى به منظور بالابردن استحکام در مقابل سایش معمولا از ترکیبات سیانید که از مشتقات سیانور است، استفاده می شود. این مواد در صورت اشتعال گازهاى سمى و خطرناكی تولید می کنند که معمولا استنشاق آن در بیش از 5 ثانیه منجر به مرگ حتمى می شود.