آیکون اطفا حریق

سیستم اطفاء حریق

سیستم اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف سیستم اطفای حریق حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است .

شرکن ایمن فیدار اروین

۰۲۱-۸۸۵۵۳۰۴۴-۶

انواع سیستم های اطفاء حریق

با توجه به کلاسه بندی حریق ها به منظور اطفای آن ها خاموش کننده های متفاوتی به شرح ذیل با توجه به ویژگی و قابلیتشان طراحی و تولید شده است .

سیستم اطفاء حریق حاوی کف

سیستم اطفاء حریق حاوی کف

سیستم اطفاء حریق حاوی ترکیبات هالوژنه

سیستم اطفاء حریق حاوی ترکیبات هالوژنه

سیستم اطفاء حریق دی اکسید کربن

سیستم اطفاء حریق دی اکسید کربن

سیستم اطفاء حریق پودری

سیستم اطفاء حریق پودری

روش‌های اطفای حریق

روش‌های اطفای حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا بیشتر از عوامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را کنترل کرد که البته امروزه مثلث حریق به منشور حریق تبدیل شده است که ضلع چهارم همان واکنش های شیمیایی است که منجر به ایجاد حریق می گردند.

همچنین می‌توان آتش‌نشانی و یا اطفاء حریق را به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم کرد؛ که در نوع اول یعنی دستی، عملیات اطفاء حریق به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان صورت می‌پذیرد و در نوع دوم یعنی اطفاء حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.
سیستم اطفاء حریق دستی :

سیستم اطفاء حریق دستی به تجهیزات گفته می شود که معمولا توسط یک فرد متخصص و یا آتش نشان بکار گرفته می شود و جهت فرمان از عوان انسانی استفاده میشود. نمونه اطفاء حریق های دستی کپسول های آتش نشانی می باشد که معمولا در هر خانه و یا مکانی مشاهده می گردد.

این کپسول ها انواع مختلف دارند که بر اساس نوع و یا کلاس حریقی که می توانند خاموش کنند تقسیم بندی می شود انواع سیستم های اطفاء حریق دستی و یا به اصطلاح عامیانه خاموش کننده های دستی به شرح ذیل تقسیم بندی :

۱.خاموش کننده های پودری (پودر خشک شیمیایی)

۲.خاموش کننده های پودری (پودر تر شیمیایی)

۳.خاموش کننده های پودری (پودر خشک )

۴.خاموش کننده های دی اکسید کربن

۵.خاموش کننده های حاوی ترکیبات هالوژنه

۶.خاموش کننده های حاوی کف

این خاموش کننده ها دارای رنگ های متفاوتی بر روی بدنه می باشند که استاندارد بین المللی رنگ بدنه بصورت ذیل دسته بندی میشود:

قرمز : آب ، کرم : کف ، آبی : پودر ، سیاه : دی اکسید کربن و سبز مربوط به خاموش کننده های هالن می باشد

آرگین ماطوسیاناطفا حریق