اعلام حریق

سیستم اعلام حریق

         امروزه از سیستم های اعلام حریق به طور گسترده در ساختمان ها و اماکن مسكونی و صنعتی استفاده می شود ،تا خسارتهای ناشی از حریق را به حداقل برسانند.  همچنین برای اطلاع رسانی به ساكنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم ها استفاده می شود تا حد امکان از تلفات و خسارات جانی و مالی، جلوگیری شود.

تماس با ما و مشاوره رایگان
[contact-form-7 id=”196″]

انتخاب سیستم اعلام حریق

انتخاب یک سیستم اعلام حریق با نوع ساختار سازه و قوانین ایمنی حاکم ارتباط مستقیم دارد. در سازه های جدید و ساختمان های بازسازی شده مکان های مخصوصی برای ادوات ایمنی و امنیتی به طور پیش فرض تعبیه می شود و اتاقی به عنوان اتاق کنترل برای سیستم مرکزی ساخته میشود. از سال 1384 کلیه ساختمان ها به غیر از ساختمان های مسکونی کوتاه مرتبه درحال تجهیز و بروز رسانی سیستم های اعلام حریق  هستند تا در زمان بروز مشکل تا رسیدن متخصص، مشکلات را برطرف کند.

انتخاب سیستم اعلام حریق
اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در سیستم آدرس پذیر همان‌طور که از نامش پیداست، به هر یک از آشکارسازها یا دتکتورها و شاسی‌ها آدرس های نرم افزاری یا سخت افزای مشخص و منحصر به فردی اختصاص پیدا می‌کند. به همین دلیل هنگامی که حریق اتفاق می‌افتد پنل مرکزی به طور دقیق می‌تواند تشخیص دهد که حریق در کدام نقطه اتفاق افتاده است. همین شناسایی و تعیین دقیق محل وقوع حریق نقش تعیین ‌کننده‌ای در سرعت رسیدگی و کنترل آن دارد.سیستم های ادرس پذیر با توجه به قابلیت نرم افزاری و دسته بندی فرمانهای خروجی و ورودی سیستم می تواند به صورت گسترده در سطح انواع سازه ها با وسعت نامحدود پیاده سازی شده و حتی امکان پیاده سازی شبکه هایی از این سیستم در کنار هم و سازگاری چند مجموعه اعلام حریق تعریف نمود.

سیستم های اعلام حریق متعارف

در سیستم اعلام حریق متعارف، اجزای مختلف شامل شاسی‌ها و دتکتورها همگی به طور موازی با يك جفت سيم و تجهیز مشخص کننده انتهای خط متصل مي‌شوند. در صورتی که وضعیت یکی از اجزا به حالت آلارم تغییر کند جریان در سیستم افزایش پیدا کرده و پنل مرکزی با توجه به این افزایش جریان تشخیص وضعیت آلارم  می دهد. در صورت بروز حریق نیز، علاوه بر روشن شدن چراغ های منطقه آتش سوزی، آژیرها – فلاشر های کنترل پنل مرکزی نیز به صدا رد امده و فرمان اعلام حریق توسط ارتباطات سخت افزاری و یا نرم افزاری به اشخاص و یا دستگاه های مورد نیاز صادر می شود.

همکاران ما در ایمن فیدار اروین :

[logo_carousel_slider]

اطلاع رسانی در سیستم های اعلام حریق با چه روش هایی انجام میشود؟

  • به صورت اتوماتیک توسط یک تلفن کننده خودکار بر روی شماره تلفن های پیش فرض پیام صوتی یا نوشتاری ارسال میگردد
  • توسط انواع آژیر و یا چراغ های چشمک زن نصب شده در محیط اخطار های صوتی یا دیداری به افراد داده میشود
  • توسط سیستم صوتی هشدار مرکزی یا سیستم های صوتی نصب شده بر روی سیستم اعلام حریق پیام های صوتی از پیش ضبط شده پخش میشوند

هدف از ارسال این پیام ها و هشدار ها تخلیه محل و هشدار دادن به افراد داخل ساختمان به منظور عدم استفاده از آسانسورها و همچنیط اقدام برای اطفا حریق است . آژیر های اعلام حریق می توانند بسته به توانایی های کارخانه تولید کننده دارای فرکانس های مختلف و کلید تغییر حجم صدای آژیر باشند . آژیر های اعلام حریق تولید شده در کم‍پانی گلوبال فایر دارای سه تن صدای مختلف و کلید ولوم برای افزایش یا کاهش میزان صدا هستند و در رنگ های سفید و قرمز تولید میشوند .
برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ایمن فیدار اروین (www.ervin-co.com) تماس حاصل فرمایید.

تماس با ما و مشاوره رایگان

تجهیزات سیستم اعلام حریق چیست؟

  سیستم اعلام حریق متعارف در سیستم اعلام حریق متعارف (CONVENTIONAL) کل فضا از طریق سیم‌کشی و معمولاً به‌صورت شعاعی یا خطی، منطقه بندی (zone) می‌شود. سیم‌کشی از دستگاه‌ها شروع و به کنترل پنل ختم می‌شوند. با استفاده از تجهیزات بکار رفته در این سیستم مانند دتکتور دود و حرارتی، شاسی اعلام حریق، آژیر و

ضرورت های استفاده از سیستم اعلام حریق و اطفا حریق

ضرورت های استفاده از سیستم اعلام حریق و اطفا حریق

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش آن به زندگی روزمره همه ما شاهد ضروری شدن برخی تکنولوژی ها در تمام عرصه ها هستیم. یکی از این تکنولوژی ها که امروزه به خصوص در صنایع تبدیل به یکی از استاندارد ها شده است استفاده از سیستم اعلام حریق و همجنین سیستم های اطفا حریق است. با

اعلام حریق، آدرس پذیر و متعارف

انواع سیستم های اعلام حریق، آدرس پذیر و متعارف

با اینکه همواره سیستم های اعلام حریق به صورت آمیانه سیستم های مهار آتش شناخته شده اند اما جالب است بدانیم که این سیستم ها نیز در خود تنوع دارند. سیستم های اعلام حریق با این که شکل های زیادی دارند اما عموماٌ به دو دسته اصلی تقسیم می شوند. سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

اصول اجرای سیستم اعلام حریق در ایمن فیدار اروین

قانون تجهیز اماکن به سیستم اعلام حریق اتوماتیک  در انگلستان تصویب و تحت عنوان  FRA  به ثبت رسیده است. هم اکنون این قانون ثبت بین المللی شده و در کل جهان اجرا  می شود و رعایت نکردن این قانون جرایم سنگین در دستگاه های ناظر هر کشور دارا می باشد و حتی می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. طبق قانون FRA سازمان آتش نشانی هر کشوری موظف است دستورالعمل های این قانون و اطلاعات دقیق در مورد نوع سیستم مورد نیاز را در غالب مطالب آموزشی انتشار دهد و در اختیار عموم بگذارد. این مطالب آموزشی می بایست شامل توضیحات مختصری از اجزای اصلی سیستم اعلام حریق باشد .

استاندارد اصلی برای سیستم های اعلام حریق BS5839 pt1:2017 و NFPA 72 می باشد.

Argin Matusianاعلام حریق